Features
Specifications
Teardrop, single gear. 45 teeth, 8 deg (degree) space requirement for each turn. Chrome vanadium steel. Meets or exceeds ANSI (American National Standards Institute) specifications. Lifetime warranty.
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326332703 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M2 |
| Package Length (in) | 11.00" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Drive Size | 1/2 In. |
| Overall Length | 9-3/4 In. |
| Maximum Torque | 477 Ft./Lb. |
| Finish | Chrome |