Features
Specifications
Audible click and feel notification. Locking set nut. Reversible. Meets or exceeds Federal Specifications GGG-W-00686C for torque. Black band indicates foot/pounds, white band indicates Newton meters. Lifetime warranty.
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326326399 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M2 |
| Package Length (in) | 22.40" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Drive Size | 1/2 In. |
| Torque | 50-250 Ft./Lb. |
| Overall Length | 18 In. |