Features
Specifications
This Channellock quick release ratchet offers 72 teeth with a 5 deg (degree) swing for better performance in tight spaces. Not having a thick head makes it efficiently designed for practicality, making it easier to use in tight spaces. The ratchet features a textured band for greater gripping power. Constructed of chrome vanadium steel provides durability and strength. Meets or exceeds ANSI (American National Standards Institute) specifications. Lifetime warranty.
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326312088 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M1 |
| Package Length (in) | 8.60" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Drive Size | 1/4 In. |
| Overall Length | 5-5/8 In. |
| Maximum Torque | 38 Ft./Lb. |
| Finish | Chrome |