Features
Specifications
Flex head ratchet offers more torque with a full handle length. Flex head tilts 180 deg (degree) at any interval with continuous head tension. 72 teeth, 5 deg space requirement for each turn. Reversible switch enables ratchet handle to move from either direction. Chrome vanadium steel. Meets or exceeds ANSI (American National Standards Institute) specifications. Lifetime warranty.
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326312279 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M1 |
| Package Length (in) | 13.40" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Drive Size | 3/8 In. |
| Overall Length | 11-5/8 In. |
| Maximum Torque | 181 Ft./Lb. |
| Finish | Chrome |