Features
Specifications
Sockets have textured band for greater gripping power. Chrome vanadium steel. Fully polished for professional appearance. Lifetime warranty.
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326320144 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M2 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Socket Size | T55 |
| Drive Size | 3/8 In. |
| Points | 6 |
| Finish | Chrome |
| Length (In.) | 2 |