Features
Specifications
Looking for an easy and effective way to clean up ash around your home The Channellock 6 Gal. Ash Vacuum is the perfect tool for quickly and easily cleaning up cold ash from fireplaces, wood stoves, grills, and more. With its powerful 8-amp motor, this vac easily converts from a vacuum to a blower, making cleanup a breeze. Plus, it features four easy-rolling casters for easy and convenient moving, while the onboard cord storage keeps everything organized, neat, and tidy. The durable, aluminum-constructed wand and crevice tool make it easy to reach tight spaces, and and included battery-operated LED worklight is perfect for seeing into dark fireplaces or stoves. Two handles make it easy to carry and empty, and the heat-resistant filter helps to ensure that your vacuum will last for years to come. The Channellock 6 Gal. Ash Vacuum is ready for you to power it up and make short work of even the heaviest ash buildup.
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326453590 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 21, Section M4 |
| Package Length (in) | 13.00" |
| Package Width (in) | 12.80" |
| Package Height (in) | 19.00" |
| Capacity | 6 Gal. |
| Motor | 8A |
| Material | Aluminum/Steel |
| Sound Level | 66 dB |
| Volume | 80 CFM |
| Filter Type | Cartridge |
| Hose Length | 4 Ft. |
| Cord Length | 8 Ft. |
| Voltage | 120 |
| Dimensions | 20 In. H x 13-1/2 In. D |
| Weight | 8 Lb. |