Features
Specifications
Remove gears, pulleys and collars from shafts. Reversible jaws permit pulling on inside lip of gears and pulleys. Jaws and yokes drop-forged and precision heat-treated for maximum strength. Lifetime warranty.
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326332529 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section N5 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 4.80" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Length | 6 In. |
| Jaws | 3 Jaws |
| Jaw Depth | 5-1/2 In. |
| Maximum Jaw Capacity | 8 In. |
| Capacity | 3 Ton |