Features
Specifications
The Channellock Metric 3/8 In. Drive 12-Point Shallow Socket Set provides reliable performance and easy identification with a color band marking for metric sizes. Each socket features textured bands for improved grip, ensuring secure handling during use. This 10-piece set includes essential metric sizes and comes with a plastic storage rack, backed by a lifetime warranty for lasting dependability. Includes 12-point sockets in sizes: 10 mm, 11 mm, 12 mm, 13 mm, 14 mm, 15 mm, 16 mm, 17 mm, 18 mm, 19 mm.
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326312729 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M1 |
| Package Length (in) | 13.40" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Pieces In Set | 10 |
| Measure Type | Metric |
| Drive Size | 3/8 In. |
| Points | 12-Point |
| Finish | Chrome |