Features
Specifications
The Channellock Metric 3/8 In. Drive 6-Point Deep Socket Set provides secure and precise fastening with 6-point sockets designed to reduce rounding. Each socket features a color band for easy SAE identification and textured bands for improved grip. Made for durability, this 8-piece set includes essential sizes and comes with a plastic storage rack, backed by a lifetime warranty. Includes 6-point sockets in sizes: 10mm, 11mm, 12mm, 13mm, 14mm, 15mm, 17mm, 19mm.
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326312736 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M1 |
| Package Length (in) | 11.20" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Pieces In Set | 8 |
| Measure Type | Metric |
| Drive Size | 3/8 In. |
| Points | 6-Point |
| Finish | Chrome |