Features
Specifications
Color band denotes SAE/Metric measurement for easy identification. Textured bands offer improved grip. Chrome vanadium steel. Lifetime warranty. Includes 6-point deep sockets in sizes: 1/2", 9/16", 5/8", 11/16", 3/4", 13/16" 7/8", 15/16". Plastic storage rack.
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326313061 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M2 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 4.80" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Pieces In Set | 8 |
| Measure Type | SAE |
| Drive Size | 1/2 In. |
| Points | 6-Point |
| Finish | Chrome |