Features
Specifications
The Channellock Standard 1/4 In. Drive 6-Point Deep Socket Set combines durability with easy identification, featuring a color band that denotes SAE measurement. Made from chrome vanadium steel, these 6-point deep sockets provide a secure grip on fasteners, and the textured bands enhance handling. This 10-piece set includes a plastic storage rack and is backed by a lifetime warranty. Includes 6-point deep sockets in sizes: 5/32", 3/16", 7/32", 1/4", 9/32", 5/16", 11/32", 3/8", 7/16", and 1/2".
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326312224 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M2 |
| Package Length (in) | 7.20" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Pieces In Set | 10 |
| Measure Type | SAE |
| Drive Size | 1/4 In. |
| Points | 6-Point |
| Finish | Chrome |