Features
Specifications
Red color band denotes SAE measurement for easy identification. Chrome vanadium steel. Fully polished for professional appearance. Mounted in convenient storage/carrying rack. Lifetime warranty. Includes 1 each: 1/4", 3/8", 7/16", 1/2", 9/16", 5/8", 11/16", 3/4", 13/16", and 7/8".
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326313443 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M2 |
| Package Length (in) | 10.80" |
| Package Width (in) | 9.80" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Measurement Type | Standard |
| Pieces In Set | 10 |
| Points | 12-Point |
| Finish | Chrome |
| Individual/Set | Set |