Features
Specifications
Textured bands offer improved grip. Chrome vanadium steel. Lifetime warranty. Includes 19" round head ratchet, 19" flex handle, 4", 8", and 16" extension bars, 18" sliding T-bar, 12-point sockets in sizes: 7/8", 15/16", 1", 1-1/16", 1-1/8", 1-3/16", 1-1/4", 1-5/16", 1-3/8", 1-7/16", 1-1/2", 1-5/8", 1-3/4", 1-13/16", 1-7/8", and 2". Packed in a plastic case.
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326312071 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28 End Cap |
| Package Length (in) | 20.60" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 15.20" |
| Pieces In Set | 21 |
| Measure Type | SAE |
| Drive Size | 3/4 In. |
| Points | 12-Point |
| Finish | Chrome |