Features
Specifications
The Channellock SAE 3/8 In. Drive 12-Point Shallow Socket Set offers strength and convenience with a color band for quick SAE identification and textured bands for improved grip. Constructed from durable chrome vanadium steel, this 9-piece set provides secure fastening and is ideal for a range of tasks. It includes a plastic storage rack for organized storage and is backed by a lifetime warranty. Includes 12-point sockets in sizes: 1/4", 5/16", 3/8", 7/16", 1/2", 9/16", 5/8", 11/16", 3/4".
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326317755 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M2 |
| Package Length (in) | 11.00" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Pieces In Set | 9 |
| Measure Type | SAE |
| Drive Size | 3/8 In. |
| Points | 12-Point |
| Finish | Chrome |