Features
Specifications
The Channellock SAE 3/8 In. Drive 6-Point Deep Socket Set provides secure and precise fastening with 6-point sockets designed to reduce rounding. Each socket features a color band for easy SAE identification and textured bands for improved grip. Made for durability, this 8-piece set includes essential sizes and comes with a plastic storage rack, backed by a lifetime warranty. Includes 6-point deep sockets in sizes: 3/8", 7/16", 1/2", 9/16", 5/8", 11/16", 3/4", 13/16".
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326312712 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M2 |
| Package Length (in) | 11.20" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Pieces In Set | 8 |
| Measure Type | SAE |
| Drive Size | 3/8 In. |
| Points | 6-Point |
| Finish | Chrome |