Features
Specifications
The Channellock Tri-Function Roller Stand combines a single roller, support stand, and multi-directional support all in one versatile unit. With an adjustable height up to 43-1/2" and a 250 lb. weight capacity, this stand is ideal for a variety of tasks. It features an easy lock grip, precision ball bearing roller for smooth operation, and folds flat for convenient storage.
| Brand | Channellock |
|---|---|
| UPC | 009326326504 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25 End Cap |
| Package Length (in) | 3.50" |
| Package Width (in) | 17.75" |
| Package Height (in) | 30.25" |
| Maximum Height | 43-1/2 In. |
| Load Capacity | 250 Lb. |