Features
Specifications
Downloads
Poly, 1-gallon compressed air multi-purpose sprayer for pesticides, fertilizers, and general cleaning. Features: 3-inch tank mouth opening, nitrile seals, adjustable cone-to-straight spraying nozzle, PVC hose, poly shut-off, in-tank removable filter to prevent clogging, poly ergonomic pump handle with splash guard, and lock-on feature to reduce fatigue. 40 to 60 psi. 25-foot maximum vertical spray stream and 23-foot maximum horizontal spray stream. 13.25 In. H. x 7.5 In. Dia. 2 pounds.
| Brand | Chapin |
|---|---|
| UPC | 023883161002 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section M2 |
| Package Length (in) | 13.50" |
| Package Width (in) | 14.50" |
| Package Height (in) | 8.50" |
| Manufacturer Part Number | 16100 |
| Capacity | 1 Gal. |
| Material | Polyethylene |
| Hose Length | 34 In. |
| Nozzle Material | Poly |
| Wand Length (In.) | 12 |
| Wand Material | Poly |
| Type of Tip(s) | Adjustable Spray |
| Shoulder Strap | No |