Features
Specifications
Downloads
CHAPIN multi-purpose sprayer is designed for both homeowners and professionals. Ideal for a variety of applications such as spraying weeds, feeding plants and flowers, misting beehives, and cleaning windows. It features a poly bottle, ergonomic handle, & a wide mouth opening for easy filling and cleaning.
- Wide mouth for easy filling and cleaning
- Designed for professionals and homeowners
- Anti-clog filter
| Brand | Chapin |
|---|---|
| UPC | 023883010027 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section M6 |
| Package Length (in) | 9.60" |
| Package Width (in) | 5.80" |
| Package Height (in) | 4.80" |
| Manufacturer Part Number | 1002 |
| Air pressure | 40 to 60 psi |
| Capacity | 48 oz |
| Fill Opening Size | 1-1/2" |
| Material | Plastic |
| Nozzle Material | Poly |
| Nozzle Type | Cone |
| Overall Depth | 4-3/4" |
| Overall Height | 11-3/4" |
| Overall Width | 7" |
| Wand Material | Plastic |