Features
Specifications
Downloads
The CHAPIN industrial metal Viton heavy-duty sprayer has a 3 gal tri-poxy lined steel tank that provides triple protection against rust, corrosion and damage from denting. Featuring a wide mouth funnel opening for easy filling and cleaning.
- Brass wand, nozzle and shut-off with lock-on feature for durability and easy cleaning
| Brand | Chapin |
|---|---|
| UPC | 023883013523 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section M4 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 8.00" |
| Package Height (in) | 23.20" |
| Manufacturer Part Number | 1352 |
| Air pressure | 40 to 60 psi |
| Fill Opening Size | 4 in |
| Handle Material | Metal |
| Height | 10.53 in |
| Hose Length | 36 in |
| Hose Material | PVC |
| Includes | Hose Extension Wand Nozzle |
| Length | 8-1/10 in |
| Material | Viton |
| Nozzle Type | Fan |
| Pump Type | Piston |
| Tank Capacity | 3 gal |
| Tank Material | Steel |
| Wand Length | 18 in |
| Wand Material | Brass |