Features
Specifications
Downloads
The CHAPIN industrial general-duty sprayer has a 3.5 gal tri-poxy lined steel tank that provides triple protection against rust, corrosion and damage from denting. Featuring a large 4 in mouth opening for easy filling and cleaning.
- Brass pump, wand, nozzle and shut-off with lock-on feature
| Brand | Chapin |
|---|---|
| UPC | 023883019419 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section M5 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 7.80" |
| Package Height (in) | 26.60" |
| Manufacturer Part Number | 1941 |
| Air pressure | 40 to 60 psi |
| Fill Opening Size | 4 in |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Tri-Lock Cap |
| Height | 8.68 in |
| Hose Length | 42 in |
| Material | FKM |
| Nozzle Type | Cone |
| Pump Type | Piston |
| Tank Capacity | 3.5 gal |
| Tank Material | Steel |
| Wand Length | 24 in |
| Wand Material | Brass |
| Width | 8-1/10 in |