Features
Specifications
Downloads
Industrial and construction grade 3.5 Gal. compressed air sprayer designed for concrete applications. Tri-Poxy lined steel for triple protection against corrosion, rust, and damage from denting. 4 In. wide mouth for easy filling and cleaning. Forged brass shutoff with lock-on and quick-release design. Threaded coupling for easy removal. Flexible heavy-duty hose reinforced with nylon braid and vinyl core to resist chemical attack, crimping, cracking, and leaking. 14 In. heavy-duty brass pump and 24 In. curved brass extension. Female .5 GPM VOC compliant brass fan nozzle for easy coverage attaches directly to shuf-off or extension. In-line anti-clog filter. chemical resistant seals. 40 to 60 psi. 3 Ft. maximum vertical spray stream and 3 Ft. maximum horizontal spray stream. 27 In. H. x 8.75 In. diameter. Contains nozzle holder and pump hook for easy filling. 10.5 Lb.
| Brand | Chapin |
|---|---|
| UPC | 023883019495 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section M5 |
| Package Length (in) | 9.00" |
| Package Width (in) | 8.00" |
| Package Height (in) | 27.40" |
| Manufacturer Part Number | 1949 |
| Capacity | 3.5 gal |
| Material | Tri-Poxy Steel |
| Hose Length | 48" |
| Nozzle Material | Brass |
| Wand Length | 24" |
| Wand Material | Brass |
| Type of Tip(s) | Non-Adjustable Spray |
| Shoulder Strap | No |