Features
Specifications
Downloads
Preferred by professionals for their lightweight yet rugged durability, our industrial poly concrete sprayer is the ideal fit. The 3 gal poly tank has a wide mouth opening for easy filling and cleaning and a built-in pressure relief valve. Equipped with a 18 in brass wand, brass shut-off with lock-on feature and metal pump handle. Viton seals and gaskets for a variety of concrete and industrial chemical applications make this sprayer ideal for the budget conscious contractor.
- 3 gal tank with wide mouth funnel top for easy filling and cleaning
| Brand | Chapin |
|---|---|
| UPC | 023883220907 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 7.80" |
| Package Height (in) | 25.20" |
| Manufacturer Part Number | 22090XP |
| Air pressure | 40 to 60 psi |
| Color | Black |
| Fill Opening Size | 4 in |
| Handle Material | Metal |
| Height | 25.25 in |
| Hose Length | 36 in |
| Hose Material | Nylon |
| Includes | Brass Extension Wand Brass Shut-Off Lock-On Feature Metal Industrial Pump Handle Nitrile Seals Poly Tank Pressure Relief Valve Reinforced Hose and Anti-Clog Filter |
| Length | 8-1/10 in |
| Material | FKM |
| Nozzle Type | Fan |
| Pump Type | Piston |
| Tank Capacity | 3 gal |
| Tank Material | Poly |
| Wand Length | 18 in |
| Wand Material | Brass |
| Width | 8-1/10 in |