Features
Specifications
Multi-purpose 20V internal battery rechargeable backpack. Spray up to 50 gallons before recharging (up to 1.75 hours). Easy to fill and clean after each use. Features a translucent and chemical resistant tank. Requires no pumping, runs on a 20-volt integrated, rechargeable battery. Filter cap included with 4 In. tank opening to help catch debris when filling. 2-step filtration system to limit clogging while spraying. 24 In. poly wand and adjustable poly cone spray nozzle. Includes a poly shut-off with lock-on feature for continuous spraying and padded shoulder straps with waist belt.
| Brand | Chapin |
|---|---|
| UPC | 023883601249 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section M1 |
| Package Length (in) | 9.50" |
| Package Width (in) | 15.00" |
| Package Height (in) | 22.15" |
| Manufacturer Part Number | 60124 |
| Tank Capacity | 4 Gal. |
| Tank Material | Poly |
| Hose Length (In.) | 48 |
| Nozzle Material | Poly |
| Wand Length (In.) | 24 |
| Wand Material | Poly |
| Type of Tip(s) | Adustable |
| Shoulder Strap | Yes |