Features
Specifications
Downloads
Powder spraying duster has a larger filler opening for use in nurseries, gardens, fruit trees, and ornamentals. Poly tank is non-corrosive to most fertilizers, herbicides, and pesticides yet lightweight and durable.
| Brand | Chapin |
|---|---|
| UPC | 023883050009 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section N1 |
| Package Length (in) | 12.60" |
| Package Width (in) | 5.60" |
| Package Height (in) | 5.00" |
| Manufacturer Part Number | 5000 |
| Capacity | 16 Oz. |