Features
Specifications
Downloads
The CHAPIN premier Series pro tri-poxy sprayer has a 1 gal tri-poxy lined steel tank that provides triple protection against rust, corrosion and damage from denting. This sprayer offers a large 4 in funnel-mouth opening for easy filling and cleaning, brass wand, brass shut-off with a lock-on feature for continuous spray and brass fan tip nozzle for even coverage.
- Brass wand and adjustable brass nozzle for a variety of applications
| Brand | Chapin |
|---|---|
| UPC | 023883011802 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section M3 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 7.00" |
| Package Height (in) | 15.00" |
| Manufacturer Part Number | 1180 |
| Air pressure | 40 to 60 psi |
| Color | Blue |
| Fill Opening Size | 5 in |
| Handle Material | Metal |
| Height | 8.42 in |
| Hose Length | 42 in |
| Length | 8 in |
| Material | FKM |
| Nozzle Type | Adjustable |
| Pump Type | Piston |
| Tank Capacity | 1 gal |
| Tank Material | Steel |
| Wand Length | 12 in |
| Wand Material | Brass |
| Width | 8 in |