SKU: CH1253
| Location: Aisle 33, Section M2
$204.99
4 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
Downloads
The CHAPIN Premier Pro stainless steel sprayer is a durable all-purpose sprayer. Featuring a 2 gal stainless steel tank with funnel top design for easy cleaning and filling, brass wand, brass shut-off, adjustable brass nozzle and 42 in reinforced hose.
- Brass shut-off with lock-on feature for fatigue-free spraying
| Brand | Chapin |
|---|---|
| UPC | 023883012533 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section M2 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 8.00" |
| Package Height (in) | 18.60" |
| Manufacturer Part Number | 1253 |
| Air pressure | 40 to 60 psi |
| Color | Silver |
| Fill Opening Size | 3 in |
| Handle Material | Metal |
| Height | 8.18 in |
| Hose Length | 42 in |
| Length | 8 in |
| Material | FKM |
| Nozzle Type | Adjustable |
| Pump Type | Piston |
| Tank Capacity | 2 gal |
| Tank Material | Stainless Steel |
| Wand Length | 12 in |
| Wand Material | Brass |
| Width | 8 in |