Features
Specifications
Downloads
The CHAPIN premier XP poly sprayer is ideal for the home, lawn, garden and agricultural professional. The 3 gal translucent poly tank provides easy viewing of fluid levels and comes with a 4 in wide mouth opening for easy filling. This sprayer features a brass wand and shut-off, adjustable brass nozzle, anti-clog filter and a pressure relief valve.
- 3 gal translucent tank with 4 in wide mouth opening for easy filling and cleaning
| Brand | Chapin |
|---|---|
| UPC | 023883212308 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section M3 |
| Package Length (in) | 8.20" |
| Package Width (in) | 8.00" |
| Package Height (in) | 25.20" |
| Manufacturer Part Number | 21230XP |
| Air pressure | 40 to 60 psi |
| Fill Opening Size | 4 in |
| Handle Material | Metal |
| Height | 25.0 in |
| Hose Length | 42 in |
| Hose Material | Nylon |
| Includes | Brass Wand and Shut-Off Adjustable Brass Nozzle Anti-Clog Filter |
| Length | 8.1 in |
| Nozzle Type | Adjustable |
| Pump Type | Piston |
| Tank Capacity | 3 gal |
| Tank Material | Poly |
| Wand Length | 18 in |
| Wand Material | Brass |
| Width | 8.1 in |