Features
Specifications
Chapin’s 88200A, 80-pound residential poly salt spreader is made to handle winter conditions. Designed to hold up to 80 pounds of your preferred brand of ice melt or halite. It’s easy to set up with the flip-up, U-shaped handle, adjustable gate dial, and baffles. The spiked auger breaks up chunks, minimizing clumps, and the 12" pneumatic tires give you support over icy and uneven driveways and sidewalks.
- Weather resistant
- Powder-coated steel frame and an enclosed gearbox to withstand the elements
- Covered by Chapin’s 2-year limited warranty and US-based technical support
- Very little assembly needed with the flip-up, U-shaped handle, it simply flips up when removed from the box
- Comfortable to grip with gloves
- Adjustable settings: use the gate dial to change the gate opening based on the particulates
- Recommended for use with salt, halite, potassium chloride, magnesium chloride, and calcium chloride
- Baffles direct where you spread your product
- Rugged, plastic spiked auger breaks up clumps so your preferred salt or ice melt can easily flows through the gate opening
- Wide-tread, 12-inch pneumatic tires to move over icy ground; rain/snow cover included to keep the hopper protected while you’re working
- **Note: not recommended for use with rock salt products, sand or sand mixes, pelletized lime, lime, or lime powders
| Brand | Chapin |
|---|---|
| Date Added | Jan 20, 2026 |
| UPC | 023883882006 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34 End Cap |
| Package Length (in) | 38.00" |
| Package Width (in) | 24.00" |
| Package Height (in) | 36.00" |
| Manufacturer Part Number | 88200A |
| Model Number | 88200A |
| Capacity | 80 lbs |
| Applications | Home Garden, Salt & Ice Melt Spreaders |
| Sq. Ft. Coverage | up to 18,000 |
| Pneumatic Tire | 12" |
| Handle Style | Ergonomic Bent |
| Lever & Gate Control | 30 Settings |
| Gearbox & Axel Rod | Enclosed, Zinc |
| Auger | Both-All Season |
| Steel Frame | Powder Coated |
| Hardware | Stainless Steel |
| Rain Cover | Included |
| Weight | 31.5 lbs |