Features
Specifications
The Dynamic Apron Chaps feature Avertic® Pro by Engtex®, a cut-retardant material designed to reduce the risk of severe injury in the event of contact with a rotating saw chain. They are made from water- and oil-resistant Cordura® Nylon, a tough material with exceptional abrasion resistance that provides long-lasting comfort. The Performance apron chaps also have interlocking leg buckles to keep them in place. In addition, these chaps feature a cargo pocket for quick storage on the left leg panel as well as a 1-1/2" interlocking waist buckle that adjusts from 30” to 42” (optional waist extender, sold separately, fits waists up to 56”).
- UL-listed as chainsaw cut-resistant leg protection for all
- Ideal for users focusing on both personal and work-related tasks
| Brand | STIHL |
|---|---|
| UPC | 795711300487 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20 End Cap |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 9.60" |
| Package Height (in) | 9.60" |
| Manufacturer Part Number | 00008863202 |
| Layers | 6 |
| Color | Orange |
| Length | 36" |