Features
Specifications
The DYNAMIC wrap chaps are made from water- and oil-resistant Cordura® nylon, a tough material with exceptional abrasion resistance that provides long-lasting comfort. They also feature Avertic® Pro by Engtex®, a cut-retardant material designed to reduce the risk of severe injury in the event of contact with a rotating saw chain. They have an extra 12" back flap on the lower leg for better coverage from briars, thickets, and heavy ground cover. In addition, these chaps feature a cargo pocket for quick storage on the left leg panel as well as a 1-1/2" interlocking waist buckle that adjusts from 30” to 42” (optional waist extender, sold separately, fits waists up to 56”).
- UL-listed as chainsaw cut-resistant leg protection for all
- Ideal for users focusing on both personal and work-related task
| Brand | STIHL |
|---|---|
| UPC | 795711300517 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20 End Cap |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 10.00" |
| Package Height (in) | 10.00" |
| Manufacturer Part Number | 00008863205 |
| Layers | 6 |
| Color | Orange |
| Length | 40" |