Charlotte Pipe
1-1/2 In. SPG x 1-1/4 In. MIP Schedule 40 DWV PVC Adapter
SKU: MA114112DM
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.69
Features
Specifications
PVC Schedule 40 DWV. Adapts fitting hub to standard Female pipe threads. Spigot x M.I.P.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942125548 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section H2 |
| Package Length (in) | 1.60" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Fitting Size 1 | 1-1/2 In. |
| Fitting Size 2 | 1-1/4 In. |
| Connection Type 1 | Spigot |
| Connection Type 2 | MPT |
| Schedule | 40 DWV |
| Material | PVC |
| Type | Male Fitting Adapter |
| Fitting Type | Adapter |