Charlotte Pipe
1-1/2 In. x 5 Ft. Schedule 40 PVC DWV/Pressure Dual Rated Pipe
SKU: PVC112X5
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$8.49
Features
Specifications
PVC Schedule 40 meets ASTM D-2665, for DWV applications and ASTM D-1785 for pressure applications. Accepted by F.H.A. Flame spread rating of 10 as tested to ASTM E-84.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942066384 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section H6 |
| Package Length (in) | 1.88" |
| Package Width (in) | 1.88" |
| Package Height (in) | 60.00" |
| Size | 1-1/2 In. x 5 Ft. |
| Application | DWV / Pressure |
| Outside Diameter | 1.9 In. |
| Inside Diameter | 1-1/2 In. |
| Wall Thickness | 0.145 In. |
| Length | 5 Ft. |
| Schedule | 40 |
| Pressure Rating (psi) | 330 psi |
| Maximum Working Temperature (F) | Cold Water |
| Material | PVC |
| Color | White |