Charlotte Pipe
1/2 In. Slip Schedule 80 PVC Tee
SKU: T12P80
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.19
Features
Specifications
PVC Schedule 80 pressure fitting. Used to supply a branch supply line from a main line. (Slip x Slip x Slip).
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 038561020175 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section I6 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 1.25" |
| Fitting Size 1 | 1/2 In. |
| Fitting Size 2 | 1/2 In. |
| Fitting Size 3 | 1/2 In. |
| Connection Type 1 | Slip |
| Connection Type 2 | Slip |
| Connection Type 3 | Slip |
| Material | PVC |
| Schedule | 80 |
| Fitting Type | Tee |