Charlotte Pipe
1 In. Schedule 80 Slip PVC Cap
SKU: CA1P80
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.29
Features
Specifications
PVC Schedule 80 pressure fitting. Used to cap pipe (slip).
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 038561020960 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section I5 |
| Package Length (in) | 1.75" |
| Package Width (in) | 1.75" |
| Package Height (in) | 1.50" |
| Single Fitting Size | 1 In. |
| Fitting Connection | Socket |
| Schedule | 80 |
| Material | PVC |
| Type | Slip |
| Fitting Type | Cap |