Charlotte Pipe
Charlotte Pipe 1 In. Slip Solvent Weld CPVC Cap
SKU: CA1CP
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$1.89
Features
Specifications
Solvent weldable for hot or cold potable water applications.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942052035 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section H2 |
| Package Length (in) | 1.10" |
| Package Width (in) | 1.10" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Single Fitting Size | 1 In. |
| Connection Type | Socket |
| Material | CPVC Solvent Weld |
| Type | Slip |
| Fitting Type | Cap |