Charlotte Pipe
2 In. Schedule 80 Female PVC Adapter
SKU: FA2P80
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$15.99
Features
Specifications
PVC Schedule 80 pressure fitting. Adapts pressure pipe to standard Male pipe threads. PTFE thread tape is recommended for threaded joints. (Slip x F.I.P).
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 038561021820 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section I6 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 2.75" |
| Fitting Size 1 | 2 In. |
| Fitting Size 2 | 2 In. |
| Connection Type 1 | Slip |
| Connection Type 2 | FPT |
| Schedule | 80 |
| Material | PVC |
| Type | Female |
| Fitting Type | Adapter |