Charlotte Pipe
3/4 In. FIP Sch. 40 Threaded PVC Coupling
SKU: CF34P
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$1.69
Features
Specifications
Schedule 40 Threaded PVC Coupling comes with stop. It is used for rough plumbing, pipe and conduit accessories.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942082032 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Fitting Size 1 | 3/4 In. |
| Fitting Size 2 | 3/4 In. |
| Connection Type 1 | FPT |
| Connection Type 2 | FPT |
| Schedule | 40 |
| Material | PVC |
| Pressure Rating (psi) | 480 |
| Maximum Working Temperature (F) | 73 |
| Type | Threaded w/ Stop |
| Fitting Type | Coupling |