Charlotte Pipe
1-1/4 In. x 2 Ft. Schedule 40 Cold Water PVC Pressure Pipe
SKU: PVC114X2
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.99
Features
Specifications
1-1/4" x 2' Schedule 40 pressure pipe meets ASTM D1785. Do not use plastic pipe and fittings for compressed air systems.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942117048 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section H6 |
| Package Length (in) | 24.20" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Size | 1-1/4 In. x 2 Ft. |
| Application | Cold Water Distribution |
| Schedule | 40 |
| Outside Diameter | 1.66 In. |
| Inside Diameter | 1-1/4 In. |
| Wall Thickness | 0.140 In. |
| Length | 2 Ft. |
| Pressure Rating (psi) | 370 |
| Maximum Working Temperature (F) | Cold Water |
| Color | White |