The Specialty Manufacturing
1/2 in NPT EPDM Check Valve
SKU: CV08
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$18.99
Features
Specifications
Check Valve, 1/2 in Nominal, NPT, EPDM Seal
| Brand | The Specialty Manufacturing |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section I2 |
| Package Length (in) | 1.80" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | 6850190 |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Connection Type | NPT |
| Seal Material | EPDM |