Merrill
1 in 200 psi 190 deg F Check Valve
SKU: CVI1BR
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$37.99
Features
Specifications
Check Valve, 1 in Nominal, 200 psi, 190 deg F, 3-1/4 in Inlet to Outlet Length, Bronze Body, Stainless Steel Spring Trim
- Valve body and poppet assembly are cast from no-lead bronze
- Abrasion resistant O-ring is precision fitted to the poppet for a positive seal into the tapered self-cleaning valve seat
- Check valve has Delrin® guide bearing for the poppet stem, assures smooth, noise-free and long-life valve operation
- Corrosion resistant materials - stainless steel spring, no-lead bronze castings and stainless steel lock nut
- Can be used in both vertical and horizontal position
| Brand | Merrill |
|---|---|
| UPC | 642367414702 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section I2 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | CVTNL1002 |
| Nominal Size | 1 in |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Temperature Rating | 190 deg F |
| Inlet to Outlet Length | 3-1/4 in |
| Body Material | Bronze |
| Trim Material | Stainless Steel Spring |