Merrill
1 x 1-1/4 in MNPT x FNPT 200 psi Check Valve
SKU: CV1141S
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$37.99
Features
Specifications
Water wells need a check valve installed above the pump between lengths of drop pipe. The no-spin poppet is very important and the valve must hold the weight and be corrosion resistant. A stainless steel check valve (with no lead) is the answer.
- More strength and corrosion resistant solid 304 stainless steel construction
- Guide bearing of Delrin® around poppet stem for straight operation and eliminates wear
- No-spin poppet for demanding installation directly above submersible pump
| Brand | Merrill |
|---|---|
| UPC | 777808079582 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section I2 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | CVMS1025 |
| Nominal Size | 1 x 1-1/4 in |
| Connection Type | MNPT x FNPT |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Temperature Rating | 190 deg F |
| Body Material | 304 Stainless Steel |
| Trim Material | Stainless Steel Spring |
| Softgoods Material | Viton |