Features
Specifications
Downloads
Cherne® Kwik ‘N Sure® plugs are designed for high-pressure applications and work in all types of pipe, and ideal for plugging water line stub-outs. Cherne Industries is a global leader in pipe plugs and testing.
- Wing nut on .39 in.-1.25 in. sizes
- &Hex nut on 1.5 in. through 5 in. sizes
- Natural rubber O-ring for excellent expansion and memory
- Works well for plugging water line stub-outs
| Brand | Oatey |
|---|---|
| UPC | 675115269910 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section H4 |
| Package Length (in) | 1.80" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | 269913 |
| Country of Origin | TW |
| Color / Finish | Metal |
| Weight | 0.75 |
| Material | Metal |
| Volume | 0.01 |
| Maximum Back Pressure | 72 psi (4,9 bar)/166 ft. (51 M) |
| Nominal Size | 2.5 in. (60 mm) |