Features
Specifications
Downloads
Cherne® Single-Size Test-Ball® Plugs are designed to test drain, vent and waste systems in every type of pipe. They also can be inserted through a test tee to seal out-of-round pipe. Cherne Industries is a global leader in pipe plug, blocking and testing.
- Single-Size Test-Ball® Plugs are designed to test drain, vent and waste systems in every type of pipe
- Natural rubber body provides excellent expansion and a great seal in round and out-of-round pipe
- Inflatable design can fit through test tees, sanitary tees, floor drains and other hard to access pipe openings
- Ideal for testing DWV plumbing systems at pressures up to 13 psi or with 30 ft of head pressure
- Utilizes a standard tire air fitting for easy connections
- Ring and chain assembly helps prevent the plug from being drawn into DWV systems during tests
| Brand | Oatey |
|---|---|
| UPC | 675115270022 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section H4 |
| Package Length (in) | 2.40" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 4.40" |
| Manufacturer Part Number | 270024 |
| Country of Origin | US |
| Color / Finish | Black |
| Weight | 0.3 |
| Volume | 0.014 |
| Chain / Eye Bolts | Ring and Chain |
| Deflated Diameter | 1.77 in. |
| Deflated Length | 2.84 in. |
| Inflation Pressure | 40 psi (2,8 bar) |
| Inflation Thread | 1.77 in. (45 mm) |
| Maximum Back Pressure | 13 psi (0,9 bar)/30 ft. (9.1 M) |
| Nominal Size | 2 in. (50 mm) |