Chimney RX
1/2 Gal. Paintable Fireplace Masonry Cleaner
SKU: 300467
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$72.99
Features
Specifications
Restores masonry to its original appearance. Environmentally friendly, water-based cleaning poultice that removes unsightly smoke, soot, creosote and dirt stains from masonry fireplace fronts and hearths. No additional water is needed for application or removal. Simply paint the product on the surface, allow to dry, and then peel off. Can be used to clean most all masonry surfaces both interior and exterior, textured or smooth brick, stone, marble, granite, slate, tile, concrete, mortar and limestone. Covers 20 to 40 Sq. Ft. (square foot) when applied at 1/8 In. to 3/16 In. thickness. Dries in 6-12 hours.
| Brand | Chimney RX |
|---|---|
| UPC | 709057380645 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01 End Cap |
| Package Length (in) | 6.20" |
| Package Width (in) | 6.20" |
| Package Height (in) | 5.60" |
| Size | 1/2 Gal. |
| Application Type | Paintable |