Anderson Metals
Chrome Pipe Nipple - 3/8 in. x 6 in.
SKU: N38X6C
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$18.99
Features
Specifications
This is a durable chrome pipe nipple features a 3/8" nominal size and MPT connection. It is constructed from brass with a premium chrome finish, measures 6" in length, and is suitable for use with both copper and iron pipes in reliable plumbing applications.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 719852924548 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section H4 |
| Package Length (in) | 0.40" |
| Package Width (in) | 6.00" |
| Package Height (in) | 6.00" |
| Connection Type | MPT |
| Finish | Chrome |
| Length | 6 in |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 3/8 in |
| Suitable for | Copper and Iron Pipes |