Features
Specifications
This chuck key tightens the jaws of the 1/2 in. capacity chuck 48-66-1360, 48-66-1370, and 48-66-1381. Key holder 48-66-4040 should be used to attach this chuck key to the cord set.
- For use with chucks 48-66-1360, 48-66-1370 and 48-66-1381
- Use with key holder 48-66-4040
- Great value
- Easy replacement
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242157556 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I4 |
| Package Length (in) | 0.75" |
| Package Width (in) | 3.57" |
| Package Height (in) | 5.88" |
| Manufacturer Part Number | 48-66-3280 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Drive Size | Multiple Drive Size Set |
| Pilot Diameter | 0.5 in |
| Chuck Key Type | L-Shaped |
| Handle Length | 5.0 in |
| Chuck Key Storage | No |
| Material | Metal |
| Color / Finish | Black |