Features
Specifications
This chuck key tightens the jaws of the 3/8 in. capacity chuck (48-66-0240), (48-66-0805) and (48-66-0806_. Key holder (48-66-4040) should be used to attach this chuck key to the collet's.
- For use with chucks 48-66-0240, 48-66-0805 and 48-66-0806
- Use with key holder 48-66-4040
- For cordless tools
- Easy replacement
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242157303 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I4 |
| Package Length (in) | 0.70" |
| Package Width (in) | 2.75" |
| Package Height (in) | 5.88" |
| Manufacturer Part Number | 48-66-3080 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Color Finish | Silver |
| Depth | 2.75 Inches |
| Drive Size | 3/8 in |
| Material | Steel |