Features
Specifications
Ground fault circuit interrupters are an effective means of preventing severe electrical shock. To protect equipment from damaging ground faults, Siemens GFCIs continuously monitor the difference in current between the hot and neutral conductors. If the electricity going to an outlet equals the current coming back from the outlet, the GFCI is dormant. If the electricity going to an outlet is greater than 5 mA than the current coming back from the outlet, the GFCI will open the circuit to stop of flow of electricity.
- Resists false tripping, shielded to prevent RF interference
| Brand | Siemens |
|---|---|
| UPC | 887621216559 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section D2 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | QF120A |
| Actuator Type | Magnetic Thermal |
| Current Rating | 20 A |
| Dimensions | 3 in W x 4 in D x 1 in H |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Mounting Type | Plug |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Frequency | 50/60 Hz |
| Operating Temperature | 40 deg C |
| Terminal Type | Lug |
| Trip Sensitivity | 5 mA |
| Type | GFCI Type QPF |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wire Size | 14 to 10 AWG |