Carling Technologies
15 A 32 VDC 1 ph Circuit Breaker
SKU: 4VA78
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$9.29
Features
Specifications
These miniature circuit breakers use a push button actuator to manually switch the breaker on and off. They're typically used in household appliances, power strips, medical equipment, audio/visual equipment and other electrical applications to prevent damage from overcurrents and short circuits. They mount on the front panel of the equipment.
| Brand | Carling Technologies |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section C2 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 32 VDC |
| Number of Poles | 1 |
| Phase | 1 ph |
| Temperature Rating | 140-14 deg F |
| Width | 0.57 in |
| Length | 1.38 in |
| Height | 2.31 in |
| Color | White |