Carling Technologies
20 A 125/250 VDC 1 ph Circuit Breaker
SKU: 4VA77
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$9.29
Features
Specifications
Panel Mount Circuit Breaker, Amps 20 A, AC Voltage Rating 125/250V AC, Terminal Connection 1/4 in Tab, DC Voltage Rating 32V DC, Thermal, Number of Poles 1, Circuit Breaker Actuator Push Button, Max. AIR Rating Not Rated, Curve Type Medium, Phase 1, Mounting Type 3/8 in Collar, Actuator Color White, Actuator Legend Press to Reset, Panel Cutout Size 0.343 in x 0.382 in, Max. Panel Thickness 0.118 in, Mounting Hole Thread Size 3/8 In.-27, Max. Wire Size 12 AWG, Length 1.38 in, Width 0.57 in.
| Brand | Carling Technologies |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section C2 |
| Package Length (in) | 5.60" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 125/250 VDC |
| Number of Poles | 1 |
| Phase | 1 ph |
| Wire Size | 12 AWG |
| Mounting Type | 3/8 in Collar |
| Width | 0.57" |
| Length | 1.38" |
| Height | 2.31" |
| Color | White |